Рус / Укр
Вхід
Середні ціни нафтопродуктів на 21.02.2022, опт :  A-95 — 42500 грн;  ДП — 37 190 грн;  Авто газ — 27 800 грн.    Роздрібні ціни 21.02.2022: A-95 — 34.49 грн;  ДП — 34.19 грнАвто газ — 18.79 грн.   

УЕБ розглядає три варіанта клірингу на біржовому товарному ринку

уеб

«Українська енергетична біржа» (УЕБ) пропонує учасникам ринку кілька варіантів реалізації клірингу, тільки для енергоринку або через існуючу клірингову організацію на ринку цінних паперів «Розрахуноковий центр» (РЦ), — повідомив голова Української енергетичної біржі Олексій Дубовський в інтервю виданню «Інтерфакс-Україна»

«Якщо би прийняття рішень було лише за нами – ми би вже бігли попереду. Але є багато учасників і в кожного своє бачення. Дедлайн усіх обговорень, робочих груп обмежений шістьома місяцями. Сподіваюся, що на протязі 3-4 місяців буде прийнято якесь рішення» — сказав Дубовський.

№1. У варіанті лише енергетичного клірингу УЕБ запропонувала створити нову юридичну особу з участю УЕБ, Укртрансгазу, ОГТСУ, Оператора ринку та ймовірно великих приватних енергетичних компаній, НАК «Нафтогаз України», які зацікавлені в розвитку клірингу. При такому розвитку подій юридична особа повинна одержати ліцензію, наповнити капітал, після чого потрібно буде ще півтора-два роки для запровадження клірингу, додає голова біржового комітету УЕБ.

№2. «Модель під номером два – повернення до «Розрахункового центру». Це непопулярна ідея, однак якщо почитати технічне завдання на кліринг, там йдеться не лише про кліринг для енергетики, але і інших видів товарів – ліс, наприклад, також фондовий ринок. Дивно було би купляти фондовий кліринг та не використовувати його».

№3. Хоча є ще одна непопулярна ідея. «А чому Національному Банку в РЦ не знизити капітал. Приміром залишити 25% або скоротити капітал з 200 до 100 млн грн. У РЦ вже не має банківської ліцензії. І ті ж учасники, яких я назвав могли б зайти в капітал «Розрахункового центру», в якому Нацбанк вже не був би мажоритарієм». В такому випадку в РЦ могли б зайти Оператор ринку, УЕБ енергетичні компанії та можливо деякі фондові компанії. Таким чином можна докапіталізувати РЦ. Учасники фондового ринку зробили би свою складову для фондового ринку, а УЕБ – для товарного.

Одним з важливих критеріїв є ціна послуг. По словам голови біржового комітету, кліринг можна запустити навіть завтра, однак поки що вийде надто дорого, мало хто з учасників буде користуватися класичними ф’ючерсами, але вибір повинен бути за учасниками ринку.

УЕБ підписали меморандум про взаєморозуміння з Оператором ринку. Було змодельовано спільний індекс Оператора ринку та УЕБ – композитний. Оператор також зацікавлений в спільному клірингу. Для «Української енергетичної біржі» проблемою є те, що запуск ф’ючерсів та форвардів неможливий без виходу на експірацію на «ринку на добу наперед» (РДН), який є в Оператора. Тому співпрацю буде в будь-якому випадку — зазначає Олексій Дубовський.

Довідка:

В кінці червня 2021 р УЕБ першою з українських бірж отримала ліцензії по організації торгівлі продукцією на товарних біржах та клірингової діяльності для визначення зобов’язань.

«Українська енергетична біржа» створена в 2010 р та працює в різних товарних сегментах, однак ключовою є торгівля енергоносіями та е/е. За останні роки обсяги торгівлі природним газом та е/е на біржі значно зросли, чому посприяли запуски відповідних ринків в країні. УЕБ в 2020 р збільшила виручку до 153,36 млн грн (в 4,3 рази), а чистий прибуток до 22,73 млн грн (в 4,8 рази).

→ Підписуйтесь на телеграм канал гарячих новин енергетики України ←

Обратный звонок