Укр

/

Eng
Вхід
Середні ціни нафтопродуктів на 26.10.2021, опт :  A-95 — 36 340 грн;  ДП — 30 290 грн;  Авто газ — 31 550 грн.   Роздрібні ціни 26.10.2021: A-95 — 30.75 грн;  ДП — 29.69 грнАвто газ — 17.97 грн.   

«Газпром» в черговий раз відмовився від додаткової транзитної потужності через Україну

ЦЕНА НА ГАЗ

За підсумками аукціонів бронювання на жовтень «Газпром» не забронював додаткову транзитну потужність через Україну та викупив лише 1/3 транзитної потужності польської ділянки газопроводу «Ямал-Європа», в результаті чого в середині дня ціна фючерса контрактів жовтня індекса TTF на ICE Futures взлитіла до €75,3 за МВт або $912 за ТМК.

Результати аукціонів бронювання транзитної потужності через Україну та Польщу у дефіцитному 2021 року мають значний вплив як на ціну природного газу на спотовому ринку, так і на ціну акцій російського «Газпрому».

Сучасний європейський ринок газу значно лібералізувався, тому відбуваються відмови від довгострокових транзитних договорів. На заміну їм прийшло аукціонне бронювання, яке виключає зайві витрати з ціни газу, які йшли на додаткові бронювання потужності. Адже вантажовідправники можуть бронювати потужності, скільки та коли їм необхідно.

За наявними даними «Оператор ГТС України» 20 вересня запропонував під час аукціону транзитні потужності на жовтень в обсязі до 9,8 млн кубометрів на добу через газовимірювальну станцію «Суджа» і до 5,2 млн кубометрів на добу через «Сохранівка», проте вони так і залишилися незатребуваними.

При цьому у вересні «Газпром» бронював тільки 4,3% від запропонованої додаткової потужності, тобто 0,65 млн кубометрів на добу чи 19,5 млн кубометрів за весь місяць.

Варто відзначити, що у «Газпрому» на поточний рік діє довгострокове бронювання української потужності об’ємом 40 млрд кубометрів, що становить 109 млн кубометрів на добу.

Що стосується польської ділянки газопроводу «Ямал-Європа», то за підсумками сесії бронювання на GSA Platform російська корпорація забронювала на жовтень лише 31,4 млн кубометрів на добу із запропонованих 89 млн кубометрів на добу.

Довгостроковий договір між «Газпромом» та Польщею закінчився ще у 2020 році. Відтоді потужності польської ділянки розподіляються на основі аукціонного бронювання. Минулого газового року «Газпром» забронював потужності на річному аукціоні. Поки що компанія не бронює потужності ані на рік, ані на квартал, обходячись короткостроковими інструменти бронювання.

Обратный звонок